Drodzy Parafianie,

W związku z zaistniałą sytuacją przekazujemy informacje, które będą obowiązywały w naszej parafii św. Antoniego Padewskiego do dnia  29 marca 2020 r.

 1. Komunikat do wszystkich Parafian.

Do dnia 29 marca br. udzielona została dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej następującym wiernym Archidiecezji Poznańskiej oraz pozostałym wiernym przebywającym na terenie Archidiecezji Poznańskiej: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, osobom, które czują obawę przed zarażeniem. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem.

Kościół jest otwarty codziennie, od rannej do wieczornej mszy św. Możliwość spowiedzi codziennie od godz. 6:30 do godz. 7:30, lub od 17:30 do 18:30. W niedzielę przed każdą Mszą Św. W obecnej sytuacji przypominamy słowa arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach”

Zachęcamy Was do wspólnej modlitwy w Waszych domach. Mamy wiele różnych modlitw np. różaniec, koronka do Bożego Miłosierdzia, droga krzyżowa, czytanie Pisma świętego. W internecie jest wiele wartościowych konferencji duchowych i rekolekcji. Korzystajmy z tych pomocy w przeżywaniu Wielkiego Postu.

My jako Wasi duszpasterze zapraszamy was do wspólnej modlitwy w ciągu dnia za pośrednictwem kamery internetowej zainstalowanej w naszym kościele (wejście przez stronę internetową i facebooka):

 1. O godz. 7:00 i 18:00 Msza Święta w wyznaczonych intencjach.
 2. O godz. 15:00 na koronce do Miłosierdzia Bożego oraz litanii do św. Józefa, modląc się o ustanie koronawirusa oraz pokój serca i zdrowie dla naszych rodzin i naszych parafian.
 3. O godz. 20:30 na modlitwie różańcowej w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia dla nas wszystkich.

Zapraszamy Was Drodzy Parafianie do solidarnej modlitwy w tych intencjach. Módlcie się razem z nami w wyznaczonych intencjach w swoich domach. Z ogłoszeń parafialnych:

 1. Biuro parafialne w najbliższym czasie będzie nieczynne, w nagłych wypadkach prosimy o kontakt z duszpasterzami.
 2. Drogi krzyżowe i nabożeństwa Gorzkich Żali w naszym kościele zostają odwołane. Zachęcamy do odprawiania ich w domach.
 3. Spotkania grup duszpasterskich, wspólnot i zespołów parafialnych zostają zawieszone.
 4. W czwartek 19.03 Uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP. W tym dniu Msze święte będą o godz. 7:00, 9:00, 18:00.

 

 1. Komunikat dla Parafian, którzy pozostaną w niedzielę w domach.

Jeżeli ktoś z Was nie wybiera się na Msze święta niedzielną, prosimy o uczestnictwo we mszy świętej w TV np. : TVP 1 – w niedziele o godz. 7.00 oraz o godz. 11:00, Telewizja TRWAM – w niedziele o godz. 9.30, TVP Polonia – w niedziele o godz. 13.00. Od poniedziałku codziennie będzie można uczestniczyć w Mszy świętej transmitowanej w TVP1 o 7:00. Zachęcamy by przyjąć wtedy Komunie duchową. Jest możliwość uczestniczenia we Mszy Św. online w naszym kościele o stałych godzinach. Wejście na stronie internetowej (http://sw-antoni.com/ ) lub facebookowej parafii.

Aby przyjąć Komunię duchową, trzeba wzbudzić w sercu intencję zjednoczenia się z Jezusem tak, jak w momencie przyjęcia Ciała i Krwi Pańskiej. Należy to uczynić podczas czynnego uczestniczenia tzn. słuchania lub oglądania Mszy świętej w mediach. W trakcie transmisji, gdy będzie miał miejsc obrzęd Komunii świętej,  powinien nastąpić nasz akt woli w którym duchowo zjednoczymy się z Jezusem. Pamiętajmy jednak, że jeśli ktoś z powodu grzechu ciężkiego nie może przystąpić do Komunii eucharystycznej, to nie może także przystąpić do Komunii duchowej.  Jak zostało napisane powyżej – służymy Wam w konfesjonale. Tym bardziej zapraszamy Was do sakramentu pokuty i pojednania, aby wśród nas nie było osób żyjących bez łaski uświęcającej.

 1. Komunikat dla parafian, którzy będą uczestniczyć w Mszy świętej w naszym parafialnym Kościele.

W naszej parafii św. Antoniego Padewskiego w Poznaniu Msze Św. odbywają się według stałego porządku. W niedzielę: godz. 7:30, 9:30, 11:00, 12:30, 18:00. W tygodniu: godz. 7:00, 18:00. Zachęcamy do udziału we Mszy Św. przede wszystkim osoby i rodziny, które zamówiły intencje Mszy Św.

Zgodnie z decyzją Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w Mszach świętych nie może uczestniczyć więcej  niż 50 osób. Dlatego przed każdą Mszą świętą tylko przed głównym wejściem będą stać szafarze i będą liczyć wiernych. Prosimy o przybycie do kościoła nie później niż 10 minut przed Mszą świętą. Następnie drzwi Kościoła zostaną zamknięte. Jeśli ktoś nie zdąży wejść do Kościoła, prosimy o cierpliwość i uczestnictwo w Mszy świętej na zewnątrz. Będą włączone głośniki. Do Komunii świętej będzie można podchodzić według nowego porządku (patrz niżej) po wyjściu wszystkich z Kościoła.

Podczas Mszy świętej będą obowiązywały następujące zasady:

 1. Zachować należy bezpieczny dystans między sobą w ławkach,
 2. przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii św. na rękę, do czego w tym wypadku zachęcamy,
 3. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,

Przyjmując Komunii św. na rękę ważne jest dbanie o higienę rąk oraz wyrażenie czci wobec Jezusa Chrystusa, realnie obecnego w Eucharystii, poprzez uprzednie przyklęknięcie lub – gdy jest to niemożliwe – poprzez głęboki skłon.

Komunię św. na rękę należy przyjmować w postawie stojącej na lewą dłoń podtrzymywaną przez prawą, a następnie, stojąc przed kapłanem, prawą ręką włożyć Hostię do ust; w żadnym wypadku nie wolno odchodzić z Hostią na dłoni od ołtarza.

Te zasady uczestnictwa w Mszy świętej, będą obowiązywały również w uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP 19.03 oraz w kolejne niedziele tj. 22.03 oraz 29.03.

Nie ulegajmy przygnębieniu, nie potęgujmy paniki. Korzystajmy tylko z wiarygodnych źródeł wiedzy, nie powielajmy fałszywych informacji. Wspierajmy się wzajemnie dobrym słowem i modlitwą. Uświadamiajmy innych i cierpliwie wyjaśniajmy osobom starszym zaistniałą sytuację. Telefonujmy do osób samotnych. Zadbajmy o to, by niczego im nie zabrakło. Zorganizujmy w domach czas dla dzieci i młodzieży (…) Niech ten czas próby i doświadczenia umocni nas i stanie się okazją do pogłębienia wiary i praktykowania miłości, zwłaszcza w gronie najbliższych. Prosimy wszystkich o odpowiedzialność i pozostanie w domach.

Prosimy Was o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach.

Sytuacja jest poważna, ale zachowajmy pokój serca. Niech ten czas, który został nam dany, będzie okazją do głębszego zjednoczenia z Chrystusem. Pokładajmy nadzieję w Bogu.

Pamiętamy o Was w modlitwie

+  Wasi duszpasterze