Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego

Niedziela, 12.04.2020r 

W większości nie możemy uczestniczyć w świątecznych uroczystościach w murach kościoła. Najważniejsza jest dzisiaj nasza tęsknota za Panam Jezusem Eucharystycznym i nasza duchowa – modlitewna więź. Serdecznie wszystkim Wam za tę modlitwę dziękujemy – cały czas doświadczamy jej owoców. Wszystkim Wam, Kochani Parafianie, wszystkim Gościom, wszystkim uczestniczącym w naszej modlitwie za pośrednictwem internetu życzymy Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego – pokoju i radości w Waszych domach, zdrowym zachowania sił, chorym powrotu do zdrowia, wszystkim głębokiej wiary i nadziei. Szczęść Boże!

 1. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze Święte są sprawowane o 7:30, 9:30, 11:00, 12:30 i 18:00, w dni powszednie – o 7:00 i 18:00. Jednorazowo we Mszy może uczestniczyć maksymalnie 5 osób – wszystkich prosimy o danie pierwszeństwa rodzinie, która zamawiała intencję danej Mszy Świętej. Pozostałe osoby prosimy o skorzystanie z transmisji Mszy Świętej w swoim domu (radio, telewizja, strona internetowa naszej parafii – wszystkie nabożeństwa). W związku z przypadającą za tydzień Niedzielą Miłosierdzia codziennie ok. 15:00 odmawiać będziemy koronkę do Miłosierdzia Bożego.
 2. Biuro parafialne w tym tygodniu jest czynne tylko w pilnych sprawach. Kontakt telefoniczny.
 3. Jutro – PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY
  Msze Święte w porządku niedzielnym: 7:30, 9:30, 11:00, 12:30 i 18:00.
 4. Wszystkich zapraszamy do osobistej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem: codziennie od 7.30:00 do 17:30 (kościół będzie otwarty).
  Codziennie od 17:00 do 18:00 jest możliwość skorzystania z sakramentu pojednania; spowiadamy też w dni powszednie ok.20 minut przede Mszą Świętą poranną.
 5. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu kościoła i liturgii Triduum Paschalnego – tym, którzy przygotowali Grób Pański, Panu Kościelnemu, Pani Organistce, Szafarzom, Lektorom, wszystkim zaangażowanym w liturgię. Dziękujemy za kwiaty do kościoła i Grobu Pańskiego. Dziękujemy panom, którzy zajęli transmisją naszych nabożeństw i organizacją nowego łącza. Wszystkich Was polecamy szczególnej Bożej opiece.
 6. Dziękujemy wszystkim, którzy już złożyli ofiary na daninę diecezjalną. Dziękujemy też za składane ofiary na utrzymanie kościoła, przekazywane indywidualnie bądź przelewane na konto bankowe parafii.
 7. Prosimy o korzystanie w najbliższe niedziele i w Święta z dyspensy Księdza Arcybiskupa (do odwołania) –  zamiast przychodzić na Mszę Świętą do kościoła możemy uczestniczyć w niej w swoim domu za pośrednictwem radia , telewizji lub internetu. Jeżeli mamy takie pragnienie, możemy poprosić o przyjście księdza, który będzie służył spowiedzią i Komunią Świętą.
  Zwłaszcza osoby starsze i chore, a także młodzież i dzieci powinny w najbliższym czasie unikać skupisk ludzkich. Osoby z objawami infekcji powinny bezwzględnie pozostać w domu.
 8. Do odwołania nie będą odbywały się żadne spotkania duszpasterskie ani dodatkowe nabożeństwa
 9. Codziennie jest  odmawiany w kościele różaniec w intencji ochrony przed chorobami, za osoby posługujące chorym, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Można włączyć się w modlitwę w naszym kościele korzystając  z łącz internetowych na stronie naszej parafii: transmitujemy w niedzielę i w tygodniu wszystkie Msze św. i nabożeństwa.
 10. Caritas Archidiecezji Poznańskiej organizuje na terenie poznańskich parafii Zbiórkę Produktów Spożywczych oraz Środków Higienicznych. Działania prowadzone są z myślą o osobach objętych kwarantanną, starszych oraz ubogich i bezdomnych – to do nich wojsko dostarczy zgromadzoną przez nas żywność. Produkty można składać przy bocznej ścianie ołtarzowej lub w zakrystii.
 11. Caritas poszukuje osób, które chciałyby robić zakupy osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym. Chętnych by zostać wolontariuszami prosimy o wejście na stronę caritaspoznan.pl, w zakładce aktualności trzeba kliknąć „Komunikat wolontariat kryzysowy” i postępować zgodnie z instrukcją. Więcej informacji można uzyskać pod numerem 605 333 825.
 12. Wszyscy potrzebujemy nie tylko wody, chleba i zdrowia, ale także pokarmu duchowego. Dobrze, że osoby spragnione sakramentów świętych, szczególnie sakramentu pojednania i Eucharystii, będą mogły nadal z nich korzystać w kościele. W tym czasie szczególnie jesteśmy wezwani do ufnej modlitwy, do nawrócenia i do większej miłości. Przychodzących do kościoła prosimy jednak o zachowanie bezpiecznych zasad:
  – wchodząc do kościoła żegnamy się nie korzystając z wody święconej;
  – staramy się zająć w kościele takie miejsce, aby mieć wokół siebie/swojej rodziny co najmniej 2 metry wolnej przestrzeni;
  – znak pokoju przekazujemy sobie przez skinienie głowy – bez podawania ręki,
  – zachowujemy większą odległość podchodząc procesyjnie do Komunii Świętej;
  – sami decydujemy jak chcemy przyjąć Komunię – jeżeli mamy czyste dłonie (nie witaliśmy się z innymi przez podanie ręki, nie dotykaliśmy niezdezynfekowanych klamek, kierownicy itp., nie trzymaliśmy w rękach pieniędzy lub telefonu komórkowego), możemy przyjąć Ciało Pana Jezusa na rękę. Zawsze, gdy przyjmujemy Komunię w postawie stojącej, oddajemy cześć Panu Jezusowi obecnemu w Eucharystii przez uprzednie przyklęknięcie lub (osoby nie mogące klękać) przez skłonienie się. Księża myją i dezynfekują swoje dłonie przed każdą Mszą Świętą, a także bezpośrednio przed udzielaniem Komunii Świętej; staramy się też, aby nie dochodziło do kontaktu z osobą przyjmującą Komunię;
  – korzystając ze spowiedzi świętej podchodzimy do kratki konfesjonału po przeciwnej stronie niż poprzednia osoba i dbamy aby zachować kilka centymetrów odległości od kratki (nie dotykamy kratki twarzą), można też spowiadać się w kaplicy;
  – oddając cześć relikwiom i krzyżowi nie całujemy ich ani nie dotykamy.
 13. Proponujemy, aby ograniczyć do minimum spotkania ze znajomymi i rozmowy po zakończeniu Mszy Świętej (bez podawania ręki).

Gorąca prośba do dzieci i młodzieży: są już wypadki zachorowań w Waszej grupie wiekowej, choć wydaje się, że zagrożenie dla Waszego zdrowia jest nieco mniejsze. Każde jednak Wasze spotkanie z innymi osobami może być chwilą przeniesienia wirusa na Was a w konsekwencji na bliskich Wam dorosłych (rodziców, dziadków…) i na wiele innych osób. Tego nie zauważycie. Jesteście młodzi, ale dzisiaj od każdego z Was zależy życie innych ludzi! Wierzymy w Waszą mądrość i dobroć Waszych serc – zostańcie przez te najbliższe dwa tygodnie w swoich domach, nie spotykajcie się nawet z najlepszymi przyjaciółmi, nie chodźcie do ich mieszkań i nie przyjmujcie u siebie żadnych gości.